Ascocentrum ampullaceum
Synonim: Aerides ampullacea Roxburgh, Angraecum campyloplectron Rchb. f., Gastrochilus ampullaceus (Roxburgh) Kuntze, Saccolabium ampullaceum (Roxburgh) LIndley.
Występowanie:
Jest to storczyk szeroko rozpowszechniony na obszarze Himalajów, obejmującym tereny Nepalu, Sikkimu, Bhutanu, wzgórz Khasia w północno-wschodnich Indiach, Burmy, Tajlandii, Laosu, oraz prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. W Indiach rośliny te rosną w rozproszonym świetle, często na zrzucających liście drzewach, na wysokościach 100-1000 m. W Tajlandii rosną w górach na zachód od Bagkoku w pobliżu granicy burmańskiej, oraz w północno-zachodnich górach, skąd są doniesienia o ich spotkaniu w pobliżu Mae Hong Son (Mae Hong Song), Mae Sot, Mae Sariang (Mae Sarieng) i Mae Ramat. W Burmie spotyka się je od Moulmein, po wzgórza Chin na zachodniej granicy, w pobliżu Mandalay i w pobliżu Yanka.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 43°C i 4°C. Średnia wilgotność waha się od 50% pod koniec zimy do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 8 mm w styczniu-marcu do 299 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,0/12,8°C w styczniu do 36,1/23,3°C w maju. Okres kwitnienia: Od stycznia do sierpnia, z maksimum w kwietniu-maju.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Christenson (1986) podaje, że uprawiana odmiana o kwiatach pomarańczowych wydaje się być bardziej wrażliwa na choroby grzybowe niż odmiana o kwiatach różowych.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 38. Ascocentrum ampullaceum jest używane w hybrydyzacji rzadziej niż inne gatunki tego rodzaju, a to z powodu tendencji do skupiania się kwiatów blisko pędu. Ta właśnie cecha, uważana za niepożądaną, jest często przekazywana potomstwu.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to karłowaty epifit o wzroście monopodialnym i wysokości 7,5-12,5 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak. Pędy mogą osiągać długość 15-25 cm. Odgałęzienia wyrastają często u podstawy głównego pędu, co powoduje, że rośliny dość szybko rozrastają się w duże kępy. Wzdłuż dolnej części pędu wyrastają liczne długie, grube, mięsiste korzenie.
Liście:
Liście mają 12-15 cm długości i 1,2-2,0 cm szerokości. Na pędzie jest zwykle 8-10 podłużnych liści. Są one osadzone blisko siebie, dwurzędowo, a ich podstawy ciasno obejmują pęd. Liście są grube, mięsiste, matowo zielone, mniej lub więcej poznaczone purpurowo, zwłaszcza gdy są uprawiane w jasnym świetle. Są skórzaste, nierówno rozcięte i ząbkowane na wierzchołku, rowkowane na górnej powierzchni, a na dolnej mają wybrzuszenie. Z wiekiem dolne liście opadają.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 8-20 cm długości. Sztywny, poziomy lub opadający pęd kwiatowy, na krótkiej szypułce, wyrasta z kąta liściowego. Każdy pęd wytwarza równocześnie kilka kwiatostanów. Każdy kwiat wyrasta na szypułkowatej zalążni o długości zaledwie 1 cm. Kwiaty są gęsto rozmieszczone wzdłuż prawie całej długości kwiatostanu.
Kwiaty:
20 lub mniej w kwiatostanie. Trwałe kwiaty mają 2,0-2,5 cm średnicy. Ascocentrum ampullaceum ma 2 różne odmiany kolorystyczne. Odmiana typowa ma kwiaty jaskrawe, o nasyconej barwie różowej lub różowo-fioletowej, natomiast druga odmiana, znana jako Ascocentrum ampullaceum var. aurantiacum Pradhan ma kwiaty ciemno pomarańczowo-czerwone. Ciemniejsze klony odmiany różowej są czasem nazywane var. moulmeinense hort. Kwiaty odmiany różowej są szeroko rozpostarte z szerokimi, zaokrąglonymi płatkami obu okółków, podczas gdy kwiaty odmiany pomarańczowej są nieco miseczkowate lub dzwonkowate w kształcie. Rozchylające się, jajowate płatki obu okółków są wąskie przy podstawie a zaokrąglone na wierzchołkach. Mają 1,0-1,3 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości. Wąska, języczkowata warżka ma często odcień nieco bledszy niż płatki. Jest krótsza niż płatki obu okółków, odgięta i ma zaokrąglony wierzchołek. Cylindryczna, spłaszczona ostroga ma ok. 1 cm długości, jest lekko rozdęta na wierzchołku i dłuższa niż warżka. Krótki prętosłup jest biały.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |